A brief egy olyan dokumentum, ami tartalmazza a projektet érintő információkat, legyen szó weboldal vagy logó - és arculattervezésről.
Miért van rá szükség?
Egyrészt már az összeállítása is hasznos, hiszen olyan fontos kérdések kerülnek előtérbe, mint a projekt célja, a célközönség vagy a témából adódó egyedi igények és funkciók.
Ezek megválaszolása során - általában online meeting keretein belül - már elindul az ügyfél és a webdesigner közötti információ áramlás. Ideális esetben a megbeszélés végére minden kérdéskör esetében már a megvalósítható, felhasználói oldalról is előnyös, a megfogalmazott célt támogató igények kerülnek feljegyzésre. Mindezt persze az olyan alapvető információk mellett, mint a stílussal és színvilággal kapcsolatos igények.
A brief elkészítése a megrendelő oldaláról is előnyös
A brief két módon készülhet el: online meetingen elhangzottak alapján vagy egy kérdőív kitöltésével. Bármelyikről is legyen szó, az ügyfélt valamilyen módon arra sarkallja, hogy átgondolja az elképzeléseit majd ezt a lehető legjobban megfogalmazza. Ekkor nem csak az derülhet ki, hogy mik az igényei, de az is, hogy miben bizonytalan és miben van szüksége a webdesigner javaslataira, tanácsaira.
Tipikusan ilyen kérdéskör, hogy:
egy vagy több oldalas legyen a weboldal;
mit tartalmazzon a kezdőlap;
hogyan és hol vásároljon tárhelyet és domaint az ügyfél;
szükséges e valamilyen ingyenes vagy fizetős bővítmény a kért funkciókhoz;
hogyan állítsa össze a képi és szöveges tartalmakat a megrendelő;
A brief haszna a projekt során
A jól megírt brief egyértelműen mankóként szolgál, hiszen, ha a webdesigner el is bizonytalanodna egy-egy kérdésben, a brief újbóli elolvasásával akár pontot is tehet az aktuális probléma végére. Irányt mutat a megrendelő elképzeléseit illetően és pontosan lefedi a funkcionális és megjelenéssel kapcsolatos igényeket.
Fontos: Legyen bármilyen jó is a brief, nem váltja ki a projekt során történő folyamatos kommunikációt az ügyfél és a webdesigner között!
Mik az alapvető kérdések logó- és arculattervezés esetében?
Egy logó megtervezése teljesen más kérdéseket vet fel, mint egy weboldal elkészítése. Egyrészről, ebben az esetben is kiemelten fontos a célközönség és az, hogy mit akarunk kifejezni kommunikálni a logóval. Másrészt kicsit nagyobb hangsúly kerül a stílusra, a logóban megjelenő grafikai és szöveges elemekre.
Kell e egyáltalán grafikai elem, vagy csak a tipográfiával fejezzük ki a mondanivalónkat?
Milyen stílusú legyen a logó?
Mik azok a formák, amik megjelenjenek benne és azok milyen jelentést hordoznak magunkban?
Milyen színeket alkalmazzunk és melyeket kerüljük el?
Mitől egyedi a vállalkozás?
Egy weboldal esetében – bár nagyon fontos a design is – nagyobb hangsúlyt kapnak a miértek
Természetesen a megjelenés sem elhanyagolható, sőt! Azonban, ha maga az alap, amire építkezünk használhatatlan, akkor a legszebb grafikával se fogunk sokra menni. Ezért nagyon fontos, hogy tisztázzuk:
mi a célja a weboldalnak? (ügyfélszerzés, feliratkozók gyűjtése, a szolgáltatásaink népszerűsítése)
kiket célzunk a weboldallal? Kik a potenciális ügyfelek vagy vásárlók?
hogyan állítsuk össze a tartalmat úgy, hogy az hasznos legyen a látogató számára?
saját vagy stock fotókkal szeretnénk dolgozni?
szükség van plusz funkcióra az alapok (feliratkozás, űrlapok, hírlevél) mellett?
Kik a versenytársak?
És még sorolhatnám. 😊
ÖSSZEFOGLALVA
A brief egy olyan dokumentum, ami magába foglalja azokat az elengedhetelenül fontos információkat, amiknek köszönhetően az elkészült logó vagy weboldal egyrészt megfelel az ügyfél igényeinek, másrészt a vállalkozás céljainak elérését támogatja.
HOGYAN LEGYÉL TE IS FELKÉSZÜLT?
Ha szeretnél te is felkészülni a saját weboldaladdal kapcsolatos teendőkre, akkor töltsd le az INGYENES ebookomat, amiben többek között kitérek arra is, hogy milyen költségek merülhetnek fel egy projekt során.
A SZERZŐ
Viandt-Oláh Evelyn
2019-ben kezdtem el foglalkozni a webdesignnal. A tanulási folyamat alatt rájöttem, hogy ez a szakma tökéletesen ötvözni azt amire szükségem van: a kreativitást és a probléma megoldást. Így 2021-ben elindult a vállalkozásom és az inBalance Webdesign.
A minap ebben a Threads bejegyzésemben feltettek a kérdést, hogy mi a legfontosabb “összetevője” a sikeres weboldalaknak. Mi az, amin áll vagy bukik egy weboldal sikeressége? A 45 szavazat közül 51% szerint a tartalom és...
Ha te is vágytál már arra, hogy lekövethesd hogyan is használják a weboldaladat a felhasználók, akkor ezt a megoldást Neked találták ki! Most ugyanis videón nézheted vissza, hogy hogyan boldogulnak - vagy éppen nem...
Ingyenes UX tippek vállalkozásoknak?!
Vágysz arra, hogy vállalkozásod digitális termékei kiemelkedően sikeresek legyenek? Légy egy támogató közösség tagja és ismerd meg a UX/UI designban rejlő végtelen lehetőségeket!